hodowla samoyedów i pudli królewskich
Zanim kupisz samoyeda
Czyli najczęściej zadawane pytania i podstawowa wiedza
1. Dlaczego ZKwP / FCI?
Związek Kynologiczny w Polsce jest najstarszą polską organizacją zrzeszającą kynologów. Początki założenia Związku sięgają 1918 roku. Po latach samodzielnej organizacji, powstawania różnych klubów ras, w 1935 roku powstał Międzyklubowy Komitet Kynologiczny będący zrzeszeniem owych klubów. W końcu w 1939 roku, ZKwP zostało przyjęte do FCI, Międzynarodowej Federacji Kynologicznej (Fédération Cynologique Internationale)
ZKwP jest jedyną organizacją w Polsce przyjętą do FCI. Żadne inne stowarzyszenie do niego nie należy.
Tylko w tym związku kupując szczenię, dostajesz metrykę potwierdzającą pochodzenie Twojego psa. W najbliższym Tobie oddziale, możesz wyrobić rodowód mający informacje o przodkach 4 pokoleń wstecz, wraz z imionami, umaszczeniem oraz numerem rodowodu. W dobie Internetu nie trudno jest znaleźć również informacje o dalszych pokoleniach. Wystarczy kilka kliknięć i tak oto możesz znaleźć praprapraprzodka Twojego szczenięcia dzięki temu, że jest to rasowy pies :)
Kupując psa rasowego (z ZKwP), jesteś świadomy czym cechuje się dana rasa. Możesz przewidzieć, jakie cechy rozwinie, do czego rasa jest predysponowana. Możesz odnaleźć swój charakter psa, który ci odpowiada najbardziej
Najczęściej hodowcy bardzo cenią sobie przeróżne badania (wymagane w rasie) swoich psów. Kupując szczenię z tej organizacji masz podgląd do wyników badań na choroby, na które najbardziej jest narażona rasa. Zmniejsza się ryzyko, że pies zachoruje na choroby genetyczne. Oczywiście, że nie jest to już winą hodowcy, jeśli szczenię po kilku miesiącach złapie jakąś bakterię ze środowiska, dozna urazu mechanicznego czy przejdzie przez jakieś rewolucje żołądkowe.
Dobry hodowca nie jest nastawiony na zysk. Dobry hodowca jest w stanie opowiedzieć o rasie, o historii, o tym, dlaczego postanowił hodować. Oddaje swoje serce i poświęca właściwie większość swojego życia. Jeśli chcesz zakupić szczenię rasowe, zobacz w jakich warunkach jest ono przetrzymywane. Słyszałeś może o interwencjach w telewizji z hodowli? Tak, to najczęściej stowarzyszenia. Niejednokrotnie stowarzyszenia są nastawione tylko na zysk, nie dbają o psy, kryją sukę cieczka w cieczkę. Rozmnażają je w imię dawno już obalonego mitu - suka powinna mieć chociaż raz szczenięta.
2. Czy samoyed linieje?
Tak. Kupując samoyeda należy pamiętać, że że rasa posiada sierść dwuokrywową składającą się z sierści i podszerstka.
W zależności od danego osobnika, samoyed może linieć raz lub dwa razy w roku. Zwykle latem i jesienią. Może też zdarzyć się, że przynajmniej raz w życiu samoyed straci praktycznie całą sierść i będzie przechodzić przez ,,największą wylinkę''. Jednak przy odpowiedniej pielęgnacji; tj. wyczesywanie psa min. co tydzień, ilość sierści latająca po domu nie będzie tak dokuczliwa.
3. Czy samoyed jest rasą hipoalergiczną?
Jest to kolejny mit szkodzący rasie.
Żaden pies nie jest hipoalergiczny, a już na pewno nie samoyed, który z racji obfitej liniejącej się szaty uczula jeszcze mocniej. Jednakże dużo zależy od stopnia nasilenia alergii, więc jest to sprawa dość indywidualna.
4. Czy samoyed niszczy?
Zwykle jest to związane z brakiem dostatecznej uwagi i nudzeniem się. Jeśli pies nie ma co robić, naturalnie znajduje sobie nowe zajęcie, jakim jest np. zniszczenie ulubionej pary butów. Niszczenie może być też wzmożone w czasie wymiany zębów szczenięcych. Frustracja kiedy szczenię zostaje samo w domu na długi czas również może być przyczyną zniszczeń. Warto zainwestować w różnego rodzaju gryzaki, kong, bądź zabawki umysłowe, np. od Niny Ottosson.
5. Czy samoyed jest ciężki w pielęgnacji?
Przez obfitą sierść, samoyed może się wydawać ciężki w pielęgnacji.
Czesanie powinno odbywać się regularnie co tydzień, by zapobiec filcowaniu się i kołtunieniu. Samoyedy mają właściwość szybkiego brudzenia się, ale także trybu samoczyszczącego się. Co to znaczy? Oznacza to, iż po zaschnięciu błota wystarczy, że się z niego otrzepią i.. cały brud ląduje na podłodze. Jednak nie zawsze.
Po każdej kąpieli w stawie/rzece/jeziorze powinien być dokładnie wysuszony. Źle wysuszony włos spowoduje odparzenia.
Psy wystawowe kąpiemy raz w miesiącu. Samoyedy powinno się kąpać co około 3 miesiące lub też w zależności od stanu sierści i zabrudzenia.
W naszej hodowli zawsze przy odbiorze szczenięcia, przekazujemy rozpiskę odnośnie pielęgnacji.
Przy samoyedzie najlepiej zaopatrzyć się w:
- pudlówkę (np. show tech lub doggyman)
- grzebień 20-25 cm (np. chadog)
- dobry jakościowo szampon, najczęściej polecane; botaniqa, PSH (PSH white titanium do sierści białej), K9
- odżywkę do rozczesywania sierści (np. K9 aloe vera nano mist / dmatter / white magic silver shine)
- dmuchawę (suszarkę) jednosilnikową lub dwusilnikową (modele; blovi, shernbao)
6. Czy samoyedy mają duże zapotrzebowanie na ruch?
Samoyedy jako psy historycznie zaprzęgowe, mają we krwi wszelkiego rodzaju aktywności fizyczne. Nie jest to zdecydowanie pies, który przebiegnie się po ogródku i jest zmęczony. Wymaga raczej długich spacerów. Na pewno aktywność zaspokoją też wszelkiego rodzaju sportu kynologiczne - agility, canicross, bikejoring, psie zaprzęgi. Jednakże jest psem, który przyzwyczaja się do danego trybu życia.
7. Jaki jest charakter samoyedów?
Domyślam się, że słyszałeś już o ich pokojowym, radosnym charakterze i wyglądzie uśmiechniętego miśka. Są to jednak psy dość uparte. Są inteligentne, jednak nie działają na zasadzie; och, kocham pracować, praca z człowiekiem to przyjemność - jak border collie czy owczarek australijski. One analizują, czy praca będzie się opłacać. Czy dostaną coś w ramach posłuszeństwa. Nauka samoyeda jest dość wymagająca. Mają też wybiórczy słuch. Przy przywołaniu mogą 5 razy przyjść, za 6 nie przyjdą, bo coś innego ich zainteresuje. Problemem też może być ich wspaniała hałaśliwość. Jedne mają przenikliwy, piszczący głos, ( kiedyś słyszałam porównanie, trafne, że ich głos przypomina dźwięk tłuczonego szkła), drugie zaś mają głęboki, niższy głos. Najczęściej i jedne i drugie charakteryzują się nadmierną szczekliwością. Również jest to zależne od osobnika, jednak jest to cecha przeważająca u większości samoyedów.
8. Jaka jest cena szczeniaka?
Jedno z najczęściej zadawanych pytań. Ceny szczeniąt w naszej hodowli zależą głównie od danego skojarzenia i przeznaczenia; hodowla, sport, czy na tzw. ,,kolanka". Jednak zawsze mieści się w przedziale 5500 - 7000 zł.
Jeśli jednak wszystkie wady i zalety nie są ci straszne i nikt nie powstrzyma cię przed kupnem tej rasy - powodzenia w wychowaniu!