hodowla samoyedów i pudli królewskich
Zanim kupisz samoyeda
Czyli najczęściej zadawane pytania i podstawowa wiedza
1. Dlaczego ZKwP / FCI?
ZwiÄ…zek Kynologiczny w Polsce jest najstarszÄ… polskÄ… organizacjÄ… zrzeszajÄ…cÄ… kynologów. PoczÄ…tki zaÅ‚ożenia ZwiÄ…zku siÄ™gajÄ… 1918 roku. Po latach samodzielnej organizacji, powstawania różnych klubów ras, w 1935 roku powstaÅ‚ MiÄ™dzyklubowy Komitet Kynologiczny bÄ™dÄ…cy zrzeszeniem owych klubów. W koÅ„cu w 1939 roku, ZKwP zostaÅ‚o przyjÄ™te do FCI, MiÄ™dzynarodowej Federacji Kynologicznej (Fédération Cynologique Internationale)
ZKwP jest jedyną organizacją w Polsce przyjętą do FCI. Żadne inne stowarzyszenie do niego nie należy.
Tylko w tym zwiÄ…zku kupujÄ…c szczeniÄ™, dostajesz metrykÄ™ potwierdzajÄ…cÄ… pochodzenie Twojego psa. W najbliższym Tobie oddziale, możesz wyrobić rodowód majÄ…cy informacje o przodkach 4 pokoleÅ„ wstecz, wraz z imionami, umaszczeniem oraz numerem rodowodu. W dobie Internetu nie trudno jest znaleźć również informacje o dalszych pokoleniach. Wystarczy kilka kliknięć i tak oto możesz znaleźć praprapraprzodka Twojego szczeniÄ™cia dziÄ™ki temu, że jest to rasowy pies :)
​
KupujÄ…c psa rasowego (z ZKwP), jesteÅ› Å›wiadomy czym cechuje siÄ™ dana rasa. Możesz przewidzieć, jakie cechy rozwinie, do czego rasa jest predysponowana. Możesz odnaleźć swój charakter psa, który ci odpowiada najbardziej
​
Najczęściej hodowcy bardzo ceniÄ… sobie przeróżne badania (wymagane w rasie) swoich psów. KupujÄ…c szczeniÄ™ z tej organizacji masz podglÄ…d do wyników badaÅ„ na choroby, na które najbardziej jest narażona rasa. Zmniejsza siÄ™ ryzyko, że pies zachoruje na choroby genetyczne. OczywiÅ›cie, że nie jest to już winÄ… hodowcy, jeÅ›li szczeniÄ™ po kilku miesiÄ…cach zÅ‚apie jakÄ…Å› bakteriÄ™ ze Å›rodowiska, dozna urazu mechanicznego czy przejdzie przez jakieÅ› rewolucje żoÅ‚Ä…dkowe.
​
Dobry hodowca nie jest nastawiony na zysk. Dobry hodowca jest w stanie opowiedzieć o rasie, o historii, o tym, dlaczego postanowił hodować. Oddaje swoje serce i poświęca właściwie większość swojego życia. Jeśli chcesz zakupić szczenię rasowe, zobacz w jakich warunkach jest ono przetrzymywane. Słyszałeś może o interwencjach w telewizji z hodowli? Tak, to najczęściej stowarzyszenia. Niejednokrotnie stowarzyszenia są nastawione tylko na zysk, nie dbają o psy, kryją sukę cieczka w cieczkę. Rozmnażają je w imię dawno już obalonego mitu - suka powinna mieć chociaż raz szczenięta.
​
2. Czy samoyed linieje?
Tak. Kupując samoyeda należy pamiętać, że że rasa posiada sierść dwuokrywową składającą się z sierści i podszerstka.
W zależności od danego osobnika, samoyed może linieć raz lub dwa razy w roku. Zwykle latem i jesienią. Może też zdarzyć się, że przynajmniej raz w życiu samoyed straci praktycznie całą sierść i będzie przechodzić przez ,,największą wylinkę''. Jednak przy odpowiedniej pielęgnacji; tj. wyczesywanie psa min. co tydzień, ilość sierści latająca po domu nie będzie tak dokuczliwa.
​
3. Czy samoyed jest rasÄ… hipoalergicznÄ…?
Jest to kolejny mit szkodzÄ…cy rasie.
Å»aden pies nie jest hipoalergiczny, a już na pewno nie samoyed, który z racji obfitej liniejÄ…cej siÄ™ szaty uczula jeszcze mocniej. Jednakże dużo zależy od stopnia nasilenia alergii, wiÄ™c jest to sprawa dość indywidualna.
​
4. Czy samoyed niszczy?
Zwykle jest to zwiÄ…zane z brakiem dostatecznej uwagi i nudzeniem siÄ™. JeÅ›li pies nie ma co robić, naturalnie znajduje sobie nowe zajÄ™cie, jakim jest np. zniszczenie ulubionej pary butów. Niszczenie może być też wzmożone w czasie wymiany zÄ™bów szczeniÄ™cych. Frustracja kiedy szczeniÄ™ zostaje samo w domu na dÅ‚ugi czas również może być przyczynÄ… zniszczeÅ„. Warto zainwestować w różnego rodzaju gryzaki, kong, bÄ…dź zabawki umysÅ‚owe, np. od Niny Ottosson.
​
5. Czy samoyed jest ciężki w pielęgnacji?
Przez obfitą sierść, samoyed może się wydawać ciężki w pielęgnacji.
Czesanie powinno odbywać się regularnie co tydzień, by zapobiec filcowaniu się i kołtunieniu. Samoyedy mają właściwość szybkiego brudzenia się, ale także trybu samoczyszczącego się. Co to znaczy? Oznacza to, iż po zaschnięciu błota wystarczy, że się z niego otrzepią i.. cały brud ląduje na podłodze. Jednak nie zawsze.
Po każdej kąpieli w stawie/rzece/jeziorze powinien być dokładnie wysuszony. Źle wysuszony włos spowoduje odparzenia.
Psy wystawowe kąpiemy raz w miesiącu. Samoyedy powinno się kąpać co około 3 miesiące lub też w zależności od stanu sierści i zabrudzenia.
W naszej hodowli zawsze przy odbiorze szczenięcia, przekazujemy rozpiskę odnośnie pielęgnacji.
Przy samoyedzie najlepiej zaopatrzyć się w:
- pudlówkÄ™ (np. show tech lub doggyman)
- grzebień 20-25 cm (np. chadog)
- dobry jakościowo szampon, najczęściej polecane; botaniqa, PSH (PSH white titanium do sierści białej), K9
- odżywkę do rozczesywania sierści (np. K9 aloe vera nano mist / dmatter / white magic silver shine)
- dmuchawÄ™ (suszarkÄ™) jednosilnikowÄ… lub dwusilnikowÄ… (modele; blovi, shernbao)
​
6. Czy samoyedy mają duże zapotrzebowanie na ruch?
Samoyedy jako psy historycznie zaprzÄ™gowe, majÄ… we krwi wszelkiego rodzaju aktywnoÅ›ci fizyczne. Nie jest to zdecydowanie pies, który przebiegnie siÄ™ po ogródku i jest zmÄ™czony. Wymaga raczej dÅ‚ugich spacerów. Na pewno aktywność zaspokojÄ… też wszelkiego rodzaju sportu kynologiczne - agility, canicross, bikejoring, psie zaprzÄ™gi. Jednakże jest psem, który przyzwyczaja siÄ™ do danego trybu życia.
​
7. Jaki jest charakter samoyedów?
DomyÅ›lam siÄ™, że sÅ‚yszaÅ‚eÅ› już o ich pokojowym, radosnym charakterze i wyglÄ…dzie uÅ›miechniÄ™tego miÅ›ka. SÄ… to jednak psy dość uparte. SÄ… inteligentne, jednak nie dziaÅ‚ajÄ… na zasadzie; och, kocham pracować, praca z czÅ‚owiekiem to przyjemność - jak border collie czy owczarek australijski. One analizujÄ…, czy praca bÄ™dzie siÄ™ opÅ‚acać. Czy dostanÄ… coÅ› w ramach posÅ‚uszeÅ„stwa. Nauka samoyeda jest dość wymagajÄ…ca. MajÄ… też wybiórczy sÅ‚uch. Przy przywoÅ‚aniu mogÄ… 5 razy przyjść, za 6 nie przyjdÄ…, bo coÅ› innego ich zainteresuje. Problemem też może być ich wspaniaÅ‚a haÅ‚aÅ›liwość. Jedne majÄ… przenikliwy, piszczÄ…cy gÅ‚os, ( kiedyÅ› sÅ‚yszaÅ‚am porównanie, trafne, że ich gÅ‚os przypomina dźwiÄ™k tÅ‚uczonego szkÅ‚a), drugie zaÅ› majÄ… gÅ‚Ä™boki, niższy gÅ‚os. Najczęściej i jedne i drugie charakteryzujÄ… siÄ™ nadmiernÄ… szczekliwoÅ›ciÄ…. Również jest to zależne od osobnika, jednak jest to cecha przeważajÄ…ca u wiÄ™kszoÅ›ci samoyedów.
​
8. Jaka jest cena szczeniaka?
Jedno z najczęściej zadawanych pytaÅ„. Ceny szczeniÄ…t w naszej hodowli zależą gÅ‚ównie od danego skojarzenia i przeznaczenia; hodowla, sport, czy na tzw. ,,kolanka". Jednak zawsze mieÅ›ci siÄ™ w przedziale 5500 - 7000 zÅ‚.
​
Jeśli jednak wszystkie wady i zalety nie są ci straszne i nikt nie powstrzyma cię przed kupnem tej rasy - powodzenia w wychowaniu!
​